Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzien Braille’a. Święto zawdzięcza swoją nazwę słynnemu francuskiemu twórcy alfabetu dla niewidomych. Mowa oczywiście o Louisie Braille’u. Dla osób niedowidzących/niewidomych jest to doskonały sposób na to, by móc doznać jakichkolwiek emocji, pobudzić wyobraźnię, a nawet ukształtować swoją osobowość. Osoby niewidome mają przez to szanse uczyć się, studiować, a nawet pracować.

 

 

Alfabet Braille’a

 

 

Alfabet Braille’a to specjalny system, a właściwie szyfr, który umożliwia osobom niewidomym czytanie tekstów. Jest on bardzo prosty do nauczenia. Opiera się na kombinacji i położeniu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. System pozwala na ułożenie 64 znaków. Lewa kolumna to punkty od 1 do 3, a prawa od 4 do 6. Na przykład litera Z to układ punktów 1,3,5,6, czyli:

 

Wszystkie litery z alfabetu dostępne są np. na stronie pod adresem: http://www.braille.edu.pl/alfabet-braila.html. Każdy, kto chce nauczyć się czytać tą techniką, ma taką możliwość. Obecnie alfabet Braille’a dostępny jest także w wersji elektronicznej.

 

Światowy Dzień Braille’a upamiętnia więc postać Louisa Braille’a. Mało osób wie o tym, że Louis był także niewidomy. Doznał urazu oka w dzieciństwie i właśnie dlatego postanowił stworzyć alfabet z myślą o osobach niewidomych. Był geniuszem i z pewnością warto poświęcić mu ten dzień. Przeważnie w szkołach organizuje się konkursy i apele, których tematyka poświęcona jest właśnie Louisowi oraz alfabetowi, który stworzył w I poł. XIX w.

 

Zbliżonym świętem do Światowego Dnia Braille’a jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony 3 grudnia oraz Międzynarodowy Dzień Niewidomych przypadający na 13 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *