Dziś przypada święto kościelne – Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba po zmartwychwstaniu. Jest to święto ruchome, ponieważ przypada zawsze 40 dni od Wielkanocy. Dzień ten obchodzony jest przede wszystkim przez kościół katolicki. Odprawiane są uroczyste msze święte, upamiętniające wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat.

 

Wydarzenie opisane w Biblii

 

Zgodnie z opisem biblijnym Jezus, po 40 dniach po zmartwychwstaniu, udał się razem ze swoimi uczniami na Górę Oliwną. Tam, na ich oczach, wstąpił do nieba. Wydarzenie to zostało opisane w dwóch ewangeliach: Ewangelii św. Marka, Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich. Poniżej fragment Ewangelii św. Łukasza:

 

[…] 49 A oto ja posyłam do was ową Obietnicę mojego Ojca. Wy teraz zostańcie w tym mieście, dopóki nie przywdziejecie mocy z wysokości”. 50 Wyprowadził ich poza [mury] aż pod Betanię. Tam podniósłszy ręce, pobłogosławił ich. 51 I właśnie wtedy, kiedy ich błogosławił, odłączył się od nich i zaczął się unosić ku niebu. 52 Oni pokłonili się Mu i z wielką radością wrócili do Jeruzalem. 53 Przez cały czas przebywali na terenie świątyni i wielbili Boga […]

 

Wniebowstąpienie Pańskie jest, a przynajmniej powinno być, dniem radosnym i kościół właśnie w taki sposób do tego podchodzi. Wierni gromadzą się tego dnia w kościele na mszy świętej i radują się, że Jezus „siedzi po prawicy Ojca”.

 

Wniebowstąpienie Pańskie w kolejnych latach:

 

  • 2019 r. – 30 maja
  • 2020 r. – 21 maja
  • 2021 r. – 13 maja
  • 2022 r. – 26 maja
  • 2023 r. – 18 maja

 

Góra Oliwna w Biblii

 

Góra Oliwna znajduje się w Judei i rozpościera się z niej przepiękny widok na Jerozolimę. To właśnie w tym miejscu Jezus wstąpił do nieba, a także został pojmany przez żołnierzy i z tego miejsca rozpoczęła się jego męka – droga krzyżowa. W związku z tym góra ta kojarzy się zarówno z radością, jak i z cierpieniem. Warto wspomnieć, że z tego miejsca Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku w Niedzielę Palmową. Kiedy zbliżał się do zboczy Góry Oliwnej „całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli” (Łk 19,37).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *