Sylwester - Święta.eu

Sylwester

 

Sylwester to święto przypadające na noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Jest to czas wielkiej, hucznej zabawy, kiedy ludzie na całym świecie w radości żegnają stary rok, a witają początek nowego. Zabawy sylwestrowe rozpoczynają się w godzinach wieczornych, zazwyczaj jest to godz. 20.00. Wieczór ten może odbywać się na różne sposoby.

 

Najczęściej przybiera on formę hucznej zabawy, podczas której ludzie tańczą, przebierają się i bawią przy napojach „wyskokowych”. O północy odpalane są fajerwerki, wszyscy składają sobie życzenia noworoczne, a potem dalej bawią się do białego rana. Niektórzy spędzają sylwestra w domowym zaciszu, a jeszcze inni wyjeżdżają tego dnia, np. za granicę i świętują nadejście Nowego Roku w ciepłych krajach.

 

Sylwester

Możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od naszych upodobań, a także zasobności portfela. Niemniej jednak, sylwester jest czasem, kiedy można pożegnać stary rok, rozliczyć się z dawnych spraw, zakończyć je i zacząć wszystko od nowa. Dla wielu osób Nowy Rok jest momentem przełomowym. Jest to doskonała okazja do refleksji nad własnym życiem. W Nowy Rok można sobie coś postanowić i próbować wytrwać w swoim ustaleniu.

 

Sylwestra obchodzono już w starożytności. Rzymianie ustalili tę datę na 1 marca. Należy podkreślić, że zwyczaje związane z nocą sylwestrową wyznaczał rytm natury. Same obchody trwały przeważnie dłużej niż jedną noc. Inaczej zwyczaje te obchodzono w starożytnym Egipcie (kiedy wylewał Nil) czy Babilonii (jeden z kapłanów uderzał w twarz władcę, aby w ten sposób odkupić jego winy). W tradycji chrześcijańskiej Sylwester, jako święto, wiąże się z datą śmierci papieża Sylwestra I, który zmarł 31 grudnia 335 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *