Dzień Dziadka - Święta.eu

Dzień Dziadka

Dzień Dziadka obchodzony jest jeden dzień po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Zakłada się, że święto dotarło do naszego kraju z Ameryki, a za jego początek uznaje się rok 1981. Jest równie ważny, jak święto Dnia Babci, mimo że pojawiło się niecałe 20 lat później.

dziadek i babciaTak naprawdę Dzień Dziadka, oprócz tego, że zaczęto je obchodzić z dużym opóźnieniem, niczym nie różni się od tradycyjnych uroczystości, jakie mają miejsce podczas Dnia Babci. Wnuczęta składają życzenia swoim dziadkom, recytują wiersze, śpiewają piosenki i często wręczają im drobne upominki. Należy zaznaczyć, że bardzo często Dzień Babci i Dzień Dziadka łączy się ze sobą, zwłaszcza podczas przeprowadzania tych świąt w szkole lub w przedszkolu. Dziadkowie wraz z babciami zostają zaproszeni przez swoich wnuków do szkół na krótkie inscenizacje i występy artystyczne. Dla dziadków i babć 21 i 22 stycznia to bardzo ważne daty, ponieważ w te dni szczególnie odczuwają to, że są komuś potrzebni. Nie da się ukryć, że dla wielu z nich dzień ten jest bardzo wzruszający.

W Ameryce Dzień Dziadka i Babci obchodzi się tego samego dnia. Święto funkcjonuje pod angielską nazwą National Grandparents Day (Narodowy Dzień Dziadków). W Stanach Zjednoczonych Dzień Dziadka ustanowiony został w 1978 roku, a przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli pierwszy poniedziałek września. W Rosji również Dzień Babci i Dziadka przypada w tym samym dniu. Z kolei w Wielkiej Brytanii święto dziadków obchodzone jest w pierwszą niedzielę października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *