Wielkanoc - Święta.eu

Wielkanoc

 

Wielkanoc to jedno z najważniejszych, poza Bożym Narodzeniem, świąt kościelnych. Obchody Świąt Wielkanocnych wywodzą się z soboru nicejskiego, który trwał trzy miesiące (od maja 325 roku). Był to pierwszy sobór biskupów, w czasie którego uzgodniono, w jaki sposób obliczać daty związane ze zmartwychwstaniem Jezusa.

 

zającWielkanoc to święto ruchome, ponieważ jest obchodzone każdego roku, ale nie ma jednej ustalonej daty tego uroczystego dnia. Jedyne co można ustalić, to fakt, że najwcześniej wypada ono 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

 

Najpoważniejsze zmiany dotyczące obrządku świąt przeprowadził papież Pius XII. To właśnie jemu zawdzięczamy msze wieczorne (tzw. rezurekcje), a także uporządkowanie zasad dotyczących postu. Jedno jest pewne, Wielkanoc, to dla katolików najważniejsze święto.

 

Tydzień przed Wielkanocą ma miejsce Niedziela Palmowa. Tego dnia przychodzi się do kościoła  z z kolorowymi palmami, na znak upamiętnienia wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wówczas tak go właśnie witano. Ksiądz podczas mszy św. święci palmy, które symbolizują ochronę przed niebezpieczeństwem domowników, zapewniają szczęście i dobrobyt w rodzinie.

 

Wielkanoc to czas szczególnego przeżywania śmierci Chrystusa. Święta te zapoczątkowuje Wielki Post, podczas którego należy wystrzegać się hucznych zabaw. Wierni gromadzą się w kościele i uczestniczą w drodze krzyżowej symbolizującej mękę Chrystusa, uczestniczą także w gorzkich żalach.

Komentarz 1 - “Wielkanoc”

 1. Don Adalberto pisze:

  Poranek wielkanocny

  w blasku jutrzenki
  unoszę się nad ziemią
  na skrzydłach zachwytu
  a wokoło mnie pierzchają
  ciemności pokonanej nocy

  świat nabiera barw
  i jest niby ten sam
  lecz jakże odmieniony

  oczarowany cudem świtania
  słyszę wielkanocne dzwony
  i radość mnie przenika
  że to – co najważniejsze
  jest jeszcze przede mną
  osłonięte tajemnicą
  Zmartwychwstania

  Autor: Don Adalberto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *