Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2017 - Święta.eu

Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, przypadającym na 11 listopada. Jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy.

 

 

pilsudski

Marszałek Piłsudski

Święto Niepodległości wiąże się przede wszystkim z postacią polskiego działacza społecznego Józefa Piłsudskiego, który 10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy. Kolejnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad polskim wojskiem. Marszałek Piłsudski utworzył rząd narodowy i w ten sposób udało mu się skupić całą władzę w swoich rękach. Również tego samego dnia, tj. 11 listopada, nastąpiło zawieszenie broni przez delegację niemiecką – zakończyła się I wojna światowa. Miało to miejsce w wagonie kolejowym w Compiegne we Francji. Tak powstała Druga Rzeczpospolita. Ze względu na ogromne zasługi dla państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego uznaje się za doskonałego dowódcę, stratega i mówcę. Przytaczał on wiele mądrych sentencji, choć za najsłynniejszą uchodzi ta poniższa:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

 

 

flaga polski

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W całej Polsce obchodzi się to święto bardzo uroczyście, zwłaszcza w Warszawie. Dla naszego społeczeństwa jest to dzień szczególny, skłaniający do refleksji na temat patriotyzmu, jest także doskonałą lekcją historii dla Polaków. Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym świętem państwowym, ponieważ w wyniku licznych walk, nasz kraj, po ponad 140 latach, odzyskał wolność i niezależność. Właśnie dlatego dzień ten obchodzi się bardzo uroczyście. W kościołach odbywają się msze w intencji ojczyzny oraz koncerty, na których śpiewa się pieśni patriotyczne, w szkołach organizuje się apele i akademie.

 

 

marsz niepodleglosci

Marsz Niepodległości 2017

Od 2010 roku, w dniu 11 listopada, na ulicach Warszawy organizowana jest manifestacja w postaci przemarszu ulicami miasta. Marsz Niepodległości został zapoczątkowany przez organizacje narodowe (Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny). Głównym założeniem w organizowaniu demonstracji jest pokazanie, jak wielką wagę Polacy przywiązują do polskiej tradycji, kultury i patriotyzmu. Mimo to każdego roku, środowiska lewicowe próbują blokować Marsz i w ten sposób dochodzi do przykrych incydentów. W związku z częstymi zamieszkami Marsz Niepodległości ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak będzie wyglądał Marsz w tym roku? O tym przekonamy się już za 23 dni.

 

 

Komentarz 1 - “Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2017”

  1. Życzliwy Grafik pisze:

    super stronka 🙂 pozdro 1000. Dużo Świat i wolnego życzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *