Tłusty czwartek - Święta.eu

Tłusty czwartek

 

Tłusty czwartek to święto zwyczajowe, obchodzone w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

 

pączkiTłusty czwartek jest świętem ruchomym, jego data zależy od tego, kiedy przypada Święto Wielkiejnocy. Do najpopularniejszych potraw, jakie spożywa się tego dnia, zalicza się pączki oraz faworki. Wszyscy objadają się tymi przysmakami, ponieważ istnieje przesąd, że jeżeli ktoś nie zje w ten dzień ani jednego pączka, nie będzie miał szczęścia w życiu. Tłusty czwartek jest zwyczajem uwielbianym przez łasuchów. Tego dnia można, a nawet trzeba zjeść chociaż jednego małego pączka.

 

W szkołach i w zakładach pracy przynosi się tego dnia łakocie i wspólnie  świętuje się zapusty, czyli ostatnie dni karnawału. Dawniej uważano, że tłusty czwartek jest dniem, kiedy trzeba dużo i tłusto gotować, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni kręcili się po kuchni i pomagali w przygotowaniu potraw, a później wszyscy razem siadali do stołu i spożywali to, co udało im się przygotować.

 

 

Obecnie nie przygotowuje się sutych dań, a jedynie smakołyki w postaci słodkich pączków, faworków, placków itp. Cukiernicy mają tego dnia mnóstwo pracy, ale jest to jeden z nielicznych dni w roku, gdy cukiernie pękają w szwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *