Dzień Kobiet - Święta.eu

Dzień Kobiet

 

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone w Polsce 8 marca. Zostało ustanowione w 1910 roku. Jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

 

Inne kraje, w których Dzień Kobiet jest świętem oficjalnym, to:

Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Kamerun, chiny, Kuba, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam, Włochy oraz Zambia.

 

 

Dzień Kobiet w PRL-u

Kobiety PRL

Źródło: http://www.uwazamrze.pl/

Dzień Kobiet obowiązuje także w innych krajach na całym świecie, ale przypada w innym dniu i miesiącu, np. w Tunezji obchodzony jest 13 sierpnia. W Polsce Święto Kobiet cieszyło się dużą popularnością w czasach PRL-u. Wówczas wszystkim Paniom w zakładach pracy wręczano goździki, ręczniki oraz rajstopy. Był to stały skład prezentu, jaki kierownicy wręczali swoim pracownicom każdego roku.

W domu natomiast Panie otrzymywały zazwyczaj kwiaty oraz perfumy. Ze względu na ciężką sytuację gospodarczą w kraju, w sklepach nie było nic innego, dlatego Panie zawsze otrzymywały to samo. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że Dzień Kobiet był dniem bardzo uroczystym. Nie zabrakło także odświętnej kawy oraz placków w zakładzie.

 

Obecnie podejście do Dnia Kobiet trochę się zmieniło. Ma na to wpływ wiele czynników, np. szerzący się w społeczeństwie feminizm oraz równouprawnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *