Dzień św. Mikołaja to jedno z najradośniejszych świąt uwielbianych przez dzieci, ale także i dorosłych. Mikołajki to czas, kiedy ludzie obdarowują się drobnymi upominkami, najczęściej są to słodycze lub zabawki. Ciekawostką jest, że postać św. Mikołaja, czyli św. biskupa z Miry, znana jest nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Czasami postać św. Mikołaja występuje pod inną nazwą, w zależności od kraju, np. do dzieci mieszkających w Niemczech przychodzi Weinachtsmann, a w Norwegii prezenty roznosi Julenisses.

 

Św. Mikołaj, Gwiazdor, a może Aniołek?

 

Jeśli chodzi o postać św. Mikołaja, to często spotykamy się z różną nazwą, np. do jednych przychodzi Gwiazdor, do drugich Gwiazdka, a do jeszcze innych Dzieciątko. Skąd taka rozbieżność? Okazuje się, wszystko uzależnione jest od regionu. Na Górnym Śląsku prezenty przynosi Dzieciątko, w Małopolsce i na Podkarpaciu Aniołek, a Gwiazdor odwiedza dzieci mieszkające w Wielkopolsce, Kujawach i Warmii.

 

Mikołajki dawniej i dziś

 

Zwyczaj roznoszenia prezentów dzieciom, pomagania potrzebującym w noc z 5 na 6 grudnia sięga czasów średniowiecznych. To właśnie św. biskup Mikołaj z Miry rozpowszechnił tę tradycję. Wszyscy jednak kojarzą św. Mikołaja jako postać baśniową, z saniami zaprzężonymi w renifery, które latają po rozgwieżdżonym niebie i lądują na dachach domów, tak by potem przez komin Mikołaj mógł wejść do środka i zostawić dzieciom prezenty. Taki fantastyczny obrazek towarzyszy nam od XIX wieku i trwa do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *