Dziś przypada Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Dlaczego akurat 10 sierpnia? Data ta wiąże się z imieninami patrona przewodników i ratowników górskich, jakim jest św. Wawrzyniec. Dzień ten jest doskonałą okazją o tego, by dowiedzieć się, na czym polega praca ratowników, jak wiele dobrego robią dla innych, jak bardzo poświęcają się, by ratować ludzkie życie.

 

Ratownictwo górskie

 

Ratownictwo górskie, jak sama nazwa wskazuje, związane jest z prowadzeniem akcji ratunkowych w górach. Do zadań ratowników należy więc głównie udzielanie pomocy medycznej osobom poszkodowanym znajdującym się na terenie górskim, także poszukiwanie osób zaginionych, a także przeprowadzanie szkoleń i konferencji na temat zagrożeń, jakie mogą mieć miejsce na terenie górzystym.

 

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich adresowany jest nie tylko do osób pracujących w ratownictwie górskim, ale także do osób, zwłaszcza turystów, którzy wybierają się w góry czy to latem czy zimą. Osoby te powinny wiedzieć, jak prawidłowo zachowywać się w górach, aby uniknąć interwencji ratowników górskich. Przewodnicy często uświadamiają turystów, którzy wybierają się w góry na własną rękę, że nie warto zbaczać z wytyczonych szlaków, zwłaszcza zimą, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo spadnięcia lawiny itp.

 

Niebezpieczeństwo, jakie czyha w górach

 

Góry to piękna sprawa,a le tylko dla odpowiedzialnych turystów, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą ich spotkać. Ta wiedza pozwala zapobiec wielu nieszczęściom. Do najczęściej spotykanych należą:

 

  • spadające lawiny
  • przygniecenie gałęziami w wyniku silnego podmuchu wiatru
  • wpadnięcie w przepaść w wyniku silnej mgły, deszczu
  • udar słoneczny, odwodnienie – wędrując po szczytach gór wysoka temperatura, zwłaszcza latem, nie jest sprzyjająca
  • porażenie piorunem – burze w górach to częste zjawisko, dlatego warto wiedzieć, jak się zachować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *