Dziś przypada Światowy Dzień Architektury. Mówiąc o architekturze mamy na myśli przede wszystkim sztukę projektowania, wznoszenia i artystycznego kształtowania różnego rodzaju obiektów. Nie jest to jednak jedyne znaczenie pojęcia „architektura”, ponieważ zgodnie z zapisem w Słowniku języka polskiego, wyraz ten oznacza także „wydział na wyższej uczelni poświęcony studiom z tego zakresu”, a także „strukturę logiczną komputera lub systemu komputerowego”. Niemniej jednak mówiąc o dzisiejszym święcie, jakim jest Światowy Dzień Architektury, mamy na myśli właśnie tę podstawową definicję, czyli sztukę projektowania i wznoszenia budynków.

 

W Polsce święto to jest mało znane, podobnie jak w innych krajach europejskich, niemniej jednak obchodzi się je w niektórych instytucjach użyteczności publicznej zajmujących się przestrzenią publiczną oraz rewitalizacją budynków.

 

Zawód architekt budowli

 

Kim jest architekt budowli? To osoba, która skończyła studia wyższe z zakresu architektury i posiada tytuł inżyniera. Osoba ta najogólniej mówiąc zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i wznoszeniem obiektów budowlanych. Oprócz architektów budowli równie popularni są architekci wnętrz oraz architekci krajobrazu. Jeśli więc planujemy budowę domu, musimy skontaktować się z architektem budowli, który specjalnie dla nas zaprojektuje wymarzony dom. W przypadku wykończenia domu wewnątrz pomocą posłuży architekt wnętrz. Jeśli natomiast dodatkowo chcielibyśmy stworzyć wokół posesji przepiękny ogród czy obejście, powinniśmy skontaktować się z architektem krajobrazu.

 

Dobry architekt – czym powinien się wyróżniać?

 

Dobry architekt powinien posiadać szósty zmysł, to znaczy powinien zrozumieć klienta i jego oczekiwania, aby stworzyć projekt, który zachwyci go w każdym aspekcie, a to jest bardzo trudne zadanie. Poza tym ważne są umiejętności oraz obsługa programów graficznych. Dobry architekt, podobnie jak grafik, powinien być cierpliwy, dokładny i kreatywny. Wówczas nie tylko projekt zadowoli klienta, ale i sama współpraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *