W najbliższy wtorek, tj. 15 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Konsumenta. Święto związane jest z wydarzeniami, jakie miały miejsce w 1983 r., kiedy ówczesny prezydent John Kennedy zawarł w swoim przemówieniu projekt ustawy o ochronie praw konsumenta, zaznaczając, że każdy konsument, czyli osoba nabywająca jakiś towar lub usługę powinna posiadać prawo do: informacji, wyboru, reprezentacji oraz bezpieczeństwa.

 

W naszym kraju Międzynarodowy Dzień Konsumenta zaczęto obchodzić od 2000 roku. Tego dnia uświadamia się społeczeństwu, jakie prawa konsumenckie posiadają i że wszystko na ten temat zawarte jest w ustawie o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r. Ustawa ta określa prawa przysługujące konsumentowi, a w szczególności:

 

  • obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem,
  • zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa,
  • zasady i tryb wykonania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa,
  • zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość dotyczącej usług finansowych.

 

Warto zapoznać się z treścią ustawy, dzięki której dowiemy się np. tego, że przy reklamacji niekoniecznie należy przedstawić osobie, która sprzedała nam uszkodzony towar, paragon. Paragon nie jest jedynym dowodem sprzedaży, są jeszcze świadkowie, wykazy z przelewów itp. Niewiele osób o tym wie i często nie posiadając paragonu rezygnuje z ubiegania się o swoje prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *