Dziś przypada święto nie kościelne, nie państwowe, a święto nietypowe – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Dlaczego akurat 12 kwietnia? Tego dnia, w 1961 roku, odbył się pierwszy lot człowieka w kosmos. Tym szczęśliwcem był radziecki lotnik – Jurij Gagarin.

 

rakieta

 

Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie

 

Decyzję o tym, że to właśnie Jurij Gagarin poleci w kosmos podjęto 10 kwietnia 1961 roku. Na początku lot ten miał odbyć się 14 kwietnia, jednak ostatecznie Gagarin znalazł się w przestrzeni kosmicznej 12 kwietnia. Statek kosmiczny rozpoczął lot o 6.07, a zakończył go w niespełna 2 godziny, bo o 7.55. Zarówno dla Gagarina, jak i dla całego społeczeństwa rosyjskiego była to wyjątkowa chwila, która przeszła do historii. Poniżej fragment przedstawiający przygotowania oraz moment lotu w kosmos Jurija Gagarina.

 

 

Pierwszy Polak w kosmosie

 

Pierwszym i jedynym jak do tej pory Polakiem, który odbył lot w kosmos jest Mirosław Hermaszewski. Miało to miejsce w 1978 roku. Spędził on w przestrzeni kosmicznej aż 8 dni! W tym czasie 126 razy okrążono Ziemię. Podczas lotu Hermaszewski, wraz ze swoim zmiennikiem, przeprowadzał badania, które miały później ogromny wpływ na rozwój nauki. Za udział w locie Mirosław Hermaszewski otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego oraz Order Lenina i Złotą Gwiazdę.

 

Neil Armstrong – pierwszy człowiek na Księżycu

 

W Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki nie sposób nie nawiązać do trzeciego sławnego astronauty, który jako pierwszy stanął na Księżycu. Mowa oczywiście o Neilu Armstrongu. To właśnie on jest autorem słynnego zdania, które wypowiedział stając 21 lipca 1969 roku na Księżycu, a mianowicie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *