Dziś przypada święto wszystkich pracowników służby zdrowia, których praca polega na pielęgnowaniu chorych. Mowa o pielęgniarkach oraz położnych. To one mają dzisiaj swoje święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) w 1973 r. na kongresie w Meksyku.

 

zaszczyk

 

International Council of Nurses (ICN), czyli Międzynarodowa Rada Pielęgniarek

 

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek powstała w 1899 roku. Jest to jedna z najstarszych organizacji związanych z służbą zdrowia. Działania oraz zadania powierzone ICN zawarte są w dokumencie: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (PTP) Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP). Zgodnie z ustaleniami zawartymi w tymże dokumencie Międzynarodowa Rada Pielęgniarek powinna:

 

  • propagować skuteczne przywództwo i wiedzę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom,

  • stworzyć system monitorowania błędów,

  • stworzyć mechanizmy ochrony pielęgniarek, informujących o przypadkach pogorszenia stanu zdrowia pacjenta na skutek niewłaściwej terapii oraz innych

  • działaniach personelu zagrażających bezpieczeństwu pacjentów,

  • ustalać standardy postępowań zapewniających bezpieczeństwo pacjenta,

  • stworzyć bezpieczną organizację pracy w zakładach opieki zdrowotnej.

 

Florence Nightingale

 

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych przypada także rocznica urodzin słynnej prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Mowa o Florence Nightingale. Kobieta udzielała się także społecznie. Pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny, ale pielęgniarką chciała być od zawsze. Rodzinie nie spodobał się ten pomysł, ale mimo wszystko Florence dopięła swego. Zajmowała się chorymi ludźmi, często także nędzarzami. Było to jej powołanie, któremu była wierna aż do końca życia, założyła nawet szkołę pielęgniarstwa. Florence Nightingale zmarła 13 sierpnia 1910 w Londynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *