21 września (poniedziałek) przypada Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie ma leku, który mógłby tę chorobę wyleczyć. Dzień ten poświęcony jest wszystkim tym, którzy zmagają się z tą jakże ciężką chorobą. Tego dnia podejmuje się rozmowy na tematy związane z tym, czym w ogóle jest ta choroba, w jaki sposób się objawia, co należy robić, aby ulżyć osobom, których dotknęła ta choroba.

 

Choroba Alzheimera jest objawia się otępieniem człowieka. Najczęściej dotyka osób po 65. roku życia. Komórki mózgowe zaczynają zanikać i człowiek nawet nie wie, co robi. Często nieświadomie wykonuje czynności, których później nie pamięta.

 

Objawy choroby:

 

  • zaburzenia pamięci
  • problemy z porozumiewaniem się
  • trudności z wykonywaniem podstawowych czynności życiowych
  • częste zmiany nastroju

 

Osoby z chorobą Alzheimera wymagają całodobowej opieki, dlatego często korzysta się z pomocy opiekunek, a w najgorszym przypadku trzeba oddać taka osobę do specjalnego ośrodka, w którym będzie miała specjalistyczna opiekę 24 godz. na dobę. To bardzo przykre, ale czasami po prostu jest to jedyne rozsądne wyjście z takiej sytuacji.

 

Nie ma terapii, która umożliwiłaby zatrzymanie choroby lub odwrócenie postępowania choroby, dlatego każdy kto zetknie się z osobą chorą na Alzheimera powinien wykazać się ogromną wyrozumiałością i cierpliwością co do takich osób, którym choroba skraca długość życia. Osoby, u których wykryto Alzheimera żyją średnio jeszcze 7-8 lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *