Dziś przypada święto poświęcone pszczołom. Głównym celem święta jest wspieranie osób, które zajmują się hodowlą pszczół, a także uświadomienie społeczeństwa jak wiele dobrego pszczoły robią dla ekologii. Mimo że większość uważa je za szkodniki, to jednak dzięki nim mamy miód, owoce oraz nasiona. Jest wiele powodów, dla których powinno się dbać i chronić pszczoły. I to jest główną przyczyną obchodów Wielkiego Dnia Pszczół. Honorowy Patronat nad Wielkim Dniem Pszczół objęło m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Apiterapia, czyli leczenie chorób produktami pszczelimi

 

Apiterapię stosuje się w medycynie niekonwencjonalnej. Korzystają z niej głównie osoby cierpiące na choroby układu krążenia, układu moczowego, choroby reumatyczne, a także alergicy. Mówiąc o produktach pszczelich mamy na myśli takie artykuły, jak:

 

  • miód,
  • mleczko pszczele,
  • jad pszczeli,
  • pyłek kwiatowy,
  • propolis.

 

Każdy z wyżej wymienionych produktów wyróżnia się różnymi właściwościami leczniczymi, np. propolis (tzw. pszczeli kit) charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym, dlatego szybko regeneruje tkankę skórną. W związku z tym często stosowany jest na blizny pooperacyjne, blizny po oparzeniach itp. Z kolei pszczeli jad sprawdza się w leczeniu chorób reumatycznych i chorób serca.

 

Przysłowia o pszczołach

 

„Choć miłość jest jak pszczoła która żądli, to przecież jakże wiele daje ona miodu”
„Kto miód pije, długo żyje”
„Jakie pszczoły, taki miód”
„Kto ma pszczoły, ten ma miód, a kto ma ziemię, ten ma trud”
„Jedni pracują jak pszczoły, drudzy wybierają miód”
„Pracowita pszczółka ludzi przyjaciółka”
„Nie dokuczaj pszczole, bo żądłem ukole”
„Pracowity jak pszczoła”
„Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo”
„Gdzie jest miód; tam będą i pszczoły, A gdzie piękna dziewczyna tam będą i chłopcy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *