Kilka słów o św. Barbarze z Nikomedii - Święta.eu

Kilka słów o św. Barbarze z Nikomedii

 

Św. Barbara z Nikomedii uchodzi za patronkę ciężkiej pracy i śmierci. Żyła w III wieku, jej data urodzin nie jest znana. Pochodziła z Heliopolis, z rodziny pogańskiej. Była męczennicą, jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

 

Z Chrześcijaństwem zetkneła się po raz pierwszy w Nikomedii, przebywając tam na naukach. Gdy jej ojciec dowiedział się, że jego córka jest chrześcijanką, chciał ja zmusić do wyparcia się wiary. Barbara nie posłuchała ojca, dlatego została uwięziona w wieży, a następnie ścięta mieczem ok. 305 roku. Ciekawostką jest, że istnieje legenda mówiąca o tym, że Barbara, uciekając przed ojcem schowała się w skale, która się przed nią rozstąpiła. Relikwie św. Barbary znajdują się w Kijowie od 1108 roku. Niecałe sto lat później wenecjanie przekazali część relikwii miastu Torcello.

 

Z tego powodu część relikwii znajduje się w kościele św. Jana Ewangelisty. W Polsce także znajduje się cząstka relikwii św. Barbary. Św. Barbara jest nie tylko patronką górników, ale także patronką marynarzy, żołnierzy, rybaków, więźniów oraz kamieniarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *