W tym tygodniu rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa. Dni zaczynają się jutro (22 listopada) i potrwają do soboty (26 listopada). Dni Honorowego Krwiodawstwa zostały ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż, który stara się rozpowszechniać ideę honorowego krwiodawstwa wśród społeczeństwa.  

 

Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone są na różnoraki sposób. Przeważnie organizuje się uroczystości, podczas których wręcza się nagrody i odznaczenia Honorowym Dawcom Krwi. Jest to uroczystość szczególna, ponieważ odznaki nadaje Minister Zdrowia, a wręcza je sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu podziękowania to niesamowite wyróżnienie i pamiątka do końca życia.

 

Poza tym, w szkołach i innych instytucjach przygotowuje się konkursy, apele, dzięki którym dokształca się młodzież w tej dziedzinie. Uświadamia się im, jak ważne jest oddawanie krwi, jakie są grupy krwi itp.

 

Kto może oddać krew? Na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża każdy zainteresowany oddawaniem krwi, znajdzie szczegółowe informacje związane z tym zagadnieniem. Przede wszystkim krew może oddać tylko osoba pełnoletnia. Osoby starsze powyżej 65. roku życia nie mogą oddawać krwi. Poza tym ważna jest także waga. Osoby poniżej 50 kg nie powinny oddawać krwi, ponieważ wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia u nich anemii. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Wybierając się na oddanie krwi, należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, nr PESEL oraz adresem zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *