Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia ku czci biskupa Miry – świętego Mikołaja. Zwyczaj ten znany jest już od czasów średniowiecza. Wówczas osoba przebrana za świętego Mikołaja rozdawała dzieciom prezenty. Obecnie w Polsce w nocy, z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom różne upominki tj.: małe zabawki oraz słodycze.

 

Święty Mikołaj był biskupem, który zarządzał swoją diecezją z wielkim oddaniem. Jednakże, ze względu na panujące w IV wieku prześladowania chrześcijan, został pojmany i musiał opuścić swe rodzinne strony. Legenda głosi, że całą fortunę, którą zostawili mu rodzice, rozdał ubogim i potrzebującym. Datę jego śmierci upamiętnia dziś święto zwane Mikołajkami.

 

Mikołajki są coraz częściej obchodzone także w szkołach i w przedszkolach, gdzie osoba przebrana za Mikołaja rozdaje dzieciom prezenty. W domach zostawia się prezenty w butach albo w skarpecie. Stara legenda głosiła, że jeżeli Mikołaj zobaczy niewyczyszczone buty na korytarzu, to zostawi mieszkańcom domu zgniłego ziemniaka. Obecnie mówi się, że Mikołaj zostawia w butach grzecznym dzieciom upominki, a niegrzecznym rózgę. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach prezenty podrzucane są do skarpet oraz do bucików, które są wywieszane przy kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *