Dziś, 25 lipca, przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Data ta wiąże się ze wspomnieniem patrona kierowców – św. Krzysztofa. Tego dnia w kościołach święci się samochody, a także rozdaje się św. obrazki/medaliki z postacią świętego. Dzień Bezpiecznego Kierowcy ma na celu uświadomienie kierowców, jak ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych i zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Tego dnia organizuje się wiele akcji społecznych, które mają na celu propagowanie postawy bezpiecznego kierowcy.

 

Św. Krzysztof patron kierowców

 

Święty Krzysztof jest jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli. To patron nagłej śmierci, w sztuce często przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus. Data jego narodzin jest nieustalona, natomiast wiadomo, kiedy zmarł. Miało to miejsce ok. roku 250, w Licji, gdzie poniósł męczeńską śmierć. Św. Krzysztof jest nie tylko patronem kierowców, ale także patronem mostów, żeglarzy, a także pielgrzymów.

 

Wypadki drogowe w Polsce

 

Jeszcze niespełna 2 lata temu Polska znajdowała się w pierwszej dziesiątce krajów w Europie, w którym zauważalny był wysoki procent wypadków drogowych. Obecnie liczba ta spada, ze względu na wyostrzone przepisy prawne, częste kontrole drogowe itp. Kierowcy powinni kierować się rozumem na drodze. Niestety większość wypadków wynika z ich lekkomyślności i ostrej brawury. Przede wszystkim nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze, nie zwracają uwagi na pieszych, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu, a przede wszystkim prowadzą pod wpływem alkoholu.

 

Obecnie do najpopularniejszych polskich kierowców zalicza się kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca oraz Roberta Kubicę – najsłynniejszego kierowcę wyścigowego. To światowej sławy kierowcy, którzy brali udział i to z najlepszymi wynikami w takich wyścigach samochodowych, jak Formuła 1 czy Rajd Paryż–Dakar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *