Dzień Flagi jest świętem stosunkowo młodym, obchodzi się je od 2004 r. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale za to ma podniosły i uroczysty charakter. Dzień Flagi obchodzi się na różny sposób. Zazwyczaj wywiesza się flagę na budynkach oświaty i innych instytucjach, także w domach jednorodzinnych, w blokach. W ten sposób społeczeństwo polskie jednoczy się i daje wyraz temu, jak ważnym symbolem narodowym jest dla nich flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
W szkołach jest to zazwyczaj dzień wolny, ponieważ Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada między dwoma świętami, do których zalicza się Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tego powodu wszelkie apele oraz inne uroczystości związane z wyżej wymienionymi świętami obchodzi się wcześniej. W Dzień Flagi organizuje się uroczyste przemarsze, podświetla się budynki na biało-czerwony kolor, bierze się udział w szyciu najdłuższej flagi itp.
To, jak Polacy obchodzą Dzień Flagi Narodowej najpełniej przedstawią następujące zdjęcia:
O Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pamiętają zwłaszcza te osoby, które przebywają za granicą, które zostały zmuszone przez życie, by wyjechać za granicę do pracy. Wywieszając flagę przed domem dają znak, że choć żyją w innym, obcym kraju, ich serce zawsze będzie należało do Polski, ponieważ to jest ich ojczysty kraj, tam się wychowali.