Dzień Pamięci Osób Zaginionych
Dziś przypada Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Jest to dzień szczególny, ważny dla tych, którzy mieli tę nieprzyjemną sytuację być osobami, którym zaginęła bliska osoba. Mógł to być któryś z rodziców, dziecko, rodzeństwo itp. W tym dniu społeczeństwo jednoczy się i stara się zrozumieć i pomóc osobom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Jak można pomóc? Jeśli zaginięcie miało miejsce w niedalekiej przeszłości, można nagłośnić sprawę poprzez media społecznościowe, rozwieszenie plakatów ze zdjęciem w mieście i jego okolicach itp. Być może trafi na to ktoś, kto widział taką osobę. Najczęściej osobami zaginionymi są małe dzieci albo dorośli, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby umysłowe.
Obecnie na świecie jest wiele zagrożeń, które stwarzają psychopaci i inni zwyrodnialcy, którzy porywają dla okupu albo, co gorsza, dla przyjemności, które czerpią widząc przerażenie w oczach osoby porywającej.
Status osoby zaginionej
Status osoby zaginionej przyznawany jest w momencie, kiedy osoba taka trafia do ogólnopolskiego systemu policyjnego, bez znaczenia czy miało to miejsce w kraju, czy za granicą. W ten sposób każda komenda, w każdym mieście ma dostęp do informacji na temat osób zaginionych. To bardzo pomaga w poszukiwaniach, ponieważ wszelkie informacje mogą być na bieżąco aktualizowane. Czy rodzina osoby zaginionej ma dostęp do ogólnopolskiego systemy policyjnego? Nie. Rodzina może wejść na stronę i przeglądać informacje na temat osób zaginionych, ale sama nie może logować się na stronę i wprowadzać zmian.
Uznanie za zmarłego. Kiedy?
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, czas wymagany do uznania kogoś za zmarłego wynosi 10 lat, licząc od końca roku, w którym zgłoszono zaginięcie. Oczywiście od tej zasady obowiązują wyjątki, ponieważ inaczej jest w przypadku, kiedy osoba zaginęła za granicą itp.