Dziś przypada Dzień św. Patryka – patrona Irlandii, zwanej często także Zieloną Wyspą. W związku z tym tego dnia wszyscy świętujący ubierają się na zielono i mają na sobie lub przy sobie koniczynę. W wielu szkołach w Polsce organizuje się tzw. dni irlandzkie, podczas których poznaje się bliżej kulturę i zwyczaje tego kraju.

 

Legenda o św. Patryku

 

Święty Patryk był biskupem Irlandii, często angażował się w życie codzienne i religijne mieszkańców Zielonej Wyspy. Żył w latach ok. ok. 385 – 461. Legenda głosi, że to właśnie św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo. Po ukończeniu studiów teologicznych, prowadził on działalność misyjną. Nawracał pogan na chrześcijaństwo i często podczas nauk przedstawiał Trójcę Świętą za pomocą koniczyny. W związku z tym koniczyna jest symbolem Dnia św. Patryka.

 

Obchody święta w Irlandii

 

Obchody święta najhuczniej obchodzi się rzecz jasna w stolicy Irlandii – w Dublinie. Nie tylko lokalna społeczność przebiera się na zielono, nawet budynki przybierają kolor zielony. Dzień św. Patryka w Irlandii jest dniem wolnym od pracy. Społeczeństwo chętnie uczestniczy w pochodach i festynach organizowanych na ulicach Dublina. Największa parada odbywa się na jednej z najważniejszych ulic Dublina – O’Connell Street. Co ciekawe, udział w niej biorą nie tylko mieszkańcy miasta, ale także orkiestry, samochody, a nawet wojsko, zresztą zobaczcie sami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *