Dziś 30 czerwca – Dzień Walki z Przewlekłą Niewydolnością Żylną. Święto to ma na celu uświadamianie społeczeństwa, do czego może doprowadzić zaniedbanie leczenia niewydolności żylnej. Jak sama nazwa święta wskazuje, jest to okazja do walki z PNŻ, a także uświadomienie społeczeństwu, jak choroba się rozwija i jak można jest przeciwdziałać.

 

Przewlekła niewydolność żylna

 

Czym jest PNŻ? Czym się objawia? Jakie są metody leczenia tego schorzenia? Przewlekła niewydolność żylna to stan, który objawia się zastojem krwi w żyłach. Krew w żyłach przestaje krążyć, tkwi z bezruchu. Bardzo często do takich sytuacji dochodzi w kończynach dolnych. Wówczas tworzą się tzw. żylaki. Występują one bardzo często u kobiet po 40 roku życia. Bezpośrednią przyczyną ich powstania może być zbyt długie stanie, siedzenie, nadwaga, zakładanie nogi na nogę czy też noszenie bardzo obcisłej garderoby. W ten sposób krążenie krwi jest utrudnione i tworzy się zator.

 

Aby zapobiec powstawaniu niewydolności żylnej należy odpowiednio o siebie zadbać, a mianowicie:

 

  • przy pracy siedzącej robić częste przerwy w celu rozciągnięcia się, spacerowania,
  • ubierać luźne ubrania oraz buty na płaskim obcasie,
  • zadbać o odpowiednią dietę, pić dużo wody, unikać soli,
  • szczególnie latem, kiedy nogi puchną, robić natryski zimną wodą, masaże chłodzącymi balsamami itp.
  • po długim dniu w pracy pozwolić nogom odpocząć, najlepiej położyć się w pozycji z lekko uniesionymi nogami,
  • mile widziane są ćwiczenia gimnastyczne, które szybko i skutecznie pobudzą krążenie krwi.

 

Walkę z przewlekłą niewydolnością żylną podjąć powinny osoby, które są szczególnie narażone na tego typu chorobę, zwłaszcza wtedy, kiedy problem ten zauważalny jest w rodzinie. Mając na uwadze wyżej wskazane rady, można skutecznie przeciwdziałać temu schorzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *