Dziś swoje święto obchodzą wszystkie babcie. Jest to doskonały moment na to, by podziękować swoim babciom za ich troskę, poświęcenie, często także cenne rady. Babcie mają za zadanie pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci, jednak często zamiast tego próbują je rozpieszczać. Nie ma w tym nic złego, o ile nie przekroczy się pewnych granic.

 

 

Historia Dnia Babci, czyli jak to się zaczęło…

 

 

Dzień Babci niewątpliwie wiąże się z rokiem 1964. Wówczas znany tygodnik „Kobieta i życie” wpadł na pomysł, aby swoje święto miały także babcie, bo przecież należy im się poświęcenie jednego dnia w roku na uroczyste świętowanie. Tygodnik postanowił więc podzielić się swoimi spostrzeżeniami na łamach gazety. Wiadomość bardzo szybko zyskała rzesze fanów i od tego momentu zaczęto każdego roku świętować Dzień Babci. Warto dodać, że choć święto zainicjowała redakcja „Kobieta i życie”, to inne gazety także poparły ten pomysł, m.in. „Express Poznański”.

 

 

Jakie są dzisiejsze babcie?

 

 

W społeczeństwie przyjął się taki stereotyp, że babcie to osoby, które swój wolny czas poświęcają swoim wnuczkom – pieką ciasta, robią na drutach ciepłe szale na zimę, cerują skarpety itp. Czy rzeczywiście tak jest? Owszem, jest dużo takich babć i nie ma w tym nic dziwnego ani złego. Takie babcie to prawdziwy skarb. Obecnie jednak taki stereotyp powoli odchodzi do lamusa, ponieważ coraz więcej babć odcina się od takiego obrazka. Współczesne babcie są przede wszystkim dużo bardziej wyluzowane, wygodne i cenią sobie swój wolny czas. Sprawnie korzystają z Internetu, udzielają się na serwisach społecznościowych, jeżdżą na wycieczki, a nawet uprawiają sport. W związku z tym wnuczęta mają z nimi dużo wspólnych tematów i zainteresowań, a to na pewno jednoczy pokolenia.

 

 

Zobacz: życzenia na dzień babci

 

 

„Kochana babcia”

Elżbieta Opalińskia

Kochana Babciu!

Jak można pomieścić w sobie,

Tyle troski, ciepła i miłości.

Jak można podarować innym,

Tyle uśmiechu, dobroci, radości.

Jak można zdobyć zdolność,

By w trudnych chwilach nieść pociechę.

Jak można, powiedz Babciu,

stać się jak Ty, cudownym człowiekiem?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *