Nelson Mandela – prezydent RPA w latach 1994–1999, urodził się 18 lipca 1918 roku. Z tego względu Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli obchodzony jest właśnie tego dnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma ono na celu uczczenie pamięci o Nelsonie Mandeli, który walczył o wolność i pokój dla swojego kraju. Za swoje zasługi otrzymał w 1993 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Ruch przeciw apartheidowi

 

Nelson Mandela zasłynął jako działacz społeczny przeciwko doktrynie sankcjonującej segregację rasową oraz dyskryminację czarnej ludności (tzw. ruch przeciw apartheidowi). Taki system panował w RPA do połowy lat 90. XX w. Nelson Mandela próbował z nim walczyć, jednak środki, jakimi się posługiwał doprowadziły go do skazania na dożywotnie więzienie. Miało to miejsce w 1962 roku. W 1990 roku Mandela wyszedł na wolność dzięki zmianom, jakie zaszły wówczas w rządzie.

 

Najsłynniejsze cytaty Nelsona Mandeli

 

Komuś, kto 27 lat przesiedział bezczynnie w więzieniu, prawdziwy odpoczynek się nie należy.

Bo żeby być wolnym, nie wystarczy zrzucić okowy, lecz trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych. Prawdziwy sprawdzian naszego poświęcenia dla wolności dopiero się zaczyna.

Aby odkryć, jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś.

Afrykanie chcą sprawiedliwego udziału w Południowej Afryce; chcą bezpieczeństwa i uczestniczenia w społeczeństwie.

Przywódca jest jak pasterz. Podąża on za stadem; tym, którzy są najzwinniejsi, pozwala wybiegać naprzód, a pozostałym pozwala spokojnie iść, chociaż nie wiedzą, że dowodzi nimi z tylnych szeregów.

 

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli świętowany jest głównie w Republice Południowej Afryki, zwłaszcza w szkołach i innych placówkach oświatowych. Przy pomniku Mandeli składane są kwiaty i znicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *