Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jest to święto wyjątkowe, upamiętniające rocznicę uchwalenia powszechnej deklaracji praw człowieka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wydarzenie to miało miejsce w 1948 roku.

 

 

Czym są prawa człowieka?

 

 

Zgodnie z powszechnie znaną definicją, prawa człowieka to:

 

podstawowe prawa, które przysługują każdemu człowiekowi od momentu narodzin aż do śmierci – niezależnie od jego pochodzenia, koloru skóry, narodowości, płci, religii czy wyznawanych poglądów (uniwersalne) i których nie można się zrzec (niezbywalne).

 

Prawa człowieka mają charakter powszechny, przyrodzony, niezbywalny, nienaruszalny, naturalny i niepodzielny. Przysługują każdemu człowiekowi bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy wyznanie.

 

Podczas Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wiele instytucji publicznych, a także oświatowych organizuje tego dnia apele, inscenizacje i happeningi mające na celu uświadamianie społeczeństwa, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i godne traktowanie. Obecnie na świecie różne państwa walczą ze sobą, prowadzą wojny, często o charakterze religijnym, i często zapominają o prawach człowieka, które łamane są niemal na każdym kroku.

 

Pamiętajmy dziś o słowach prezydenta USA Abrahama Lincolna, że

 

Żaden człowiek nie jest dostatecznie dobry, żeby rządzić drugim człowiekiem bez jego zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *