Światowy Dzień Walki z AIDS to święto, które przypada na 1 grudnia. Święto powstało z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i obchodzone jest od 1988 roku. Głównym celem święta jest uświadamianie społeczeństwa, czym jest AIDS, jak można zarazić się wirusem HIV, jak wygląda leczenie itp. Symbolem święta jest czerwona wstążka, która oznacza solidarność z chorymi.

Podczas Światowego Dnia Walki z AIDS organizuje się kampanie edukacyjne, konferencje i innego rodzaju happeningi mające na celu profilaktykę AIDS. W akcje włączają się zarówno placówki oświatowe, jak i publiczne.

 

Co wiesz o AIDS?

 

AIDS to zespół nabytego upośledzenia odporności (ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome).

Wirus HIV wywołuje AIDS.

Pierwsze przypadki AIDS zidentyfikowano w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce cztery lata później, w 1985 roku.

Największa zachorowalność na AIDS występuje w Azji i Afryce.

Wirusem HIV może zarazić się każda osoba, bez względu na orientację seksualną.

AIDS nie rozchodzi się drogą kropelkową. Największe zagrożenie powstaje w wyniku kontaktu seksualnego.

 

Profilaktyka

Profilaktyka w przypadku AIDS jest bardzo istotna, ponieważ uświadamianie, zwłaszcza młodych ludzi, czym jest AIDS i jak można się zarazić wirusem HIV to kluczowa kwestia w przypadku edukacji. W przypadku zachorowania na AIDS trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczanie się podczas odbywania stosunku seksualnego. Kolejną ważną rzeczą jest dbanie o higienę, czyli nie można używać tych samych igieł, maszynek do golenia, każdy z domowników powinien mieć własną szczoteczkę do zębów itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *