Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Święto powstało z inicjatywy Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży. Oficjalnie data święta ustanowiona została w 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Jaką grupę osób nazywa się młodzieżą?

 

Ogólnie rzecz ujmując młodzież to po prostu młodzi ludzie, ale jednak i ta grupa społeczna ma określony wiek. Przyjęło się, że młodzież to kategoria społeczna obejmująca społeczeństwo od 13 lat do 19/21 lat. Przyjęło się również, że młodzież przechodzi przez trzy fazy dorastania, a mianowicie:

 

  • okres wczesnego dorastania następujący między 11 a 13 rokiem życia,
  • środkową fazę dorastania, która ma miejsce między 14 a 16 rokiem życia,
  • okres późnego dorastania od 17 do 19 roku życia.

 

Obchody

 

Uroczystości organizowane na rzecz Międzynarodowego Dnia Młodzieży przyjmują zwykle formę konferencji, festynów, spotkań czy innych happeningów, podczas których młodzież integruje się ze sobą poprzez wymienianie poglądów, organizowania wspólnych przedsięwzięć, a także poruszania ważnych dla nich spraw. W większych miastach do tego typu spotkań przyłączają się przedstawiciele władz miejskich, a także inne osoby reprezentujące placówki oświatowe, publiczne itp.

 

Światowy Dzień Młodzieży

 

Jest to festiwal religijny, którego obchody zapoczątkował papież Jan Paweł II w 1986 roku. Impreza organizowana jest co 2-3 lata. Gromadzą się na niej młodzi ludzie z całego świata, których łączy jeden cel – wspólna modlitwa połączona z radością, tańcem, śpiewem. Symbolami Światowych Dni Młodzieży są:

 

  • Krzyż Roku Świętego
  • ikona Matki Bożej Salus Populi Romani

 

Międzynarodowy Dzień Młodzieży to doskonały czas, by poświęcić młodym osobom więcej czasu, zainteresować się ich problemami, porozmawiać, zwyczajnie poświęcić im więcej uwagi niż zwykle. Odnosi się to nie tylko do rodziców, ale także nauczycieli, zwłaszcza wychowawców, ponieważ to oni są najbliżej młodzieży i ich problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *