Dziś przypada Światowy Dzień Grafika. Jest to święto międzynarodowe, upamiętniające utworzenie Icograda – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów, jakie miało miejsce 27 kwietnia w 1963 roku. Dziś zatem świętują wszystkie osoby zawodowo zajmujące się grafiką oraz komunikacją wizualną. Światowy Dzień Grafika jest doskonałą okazją do przyjrzenia się, na czym polega praca grafika, jak wielkie znaczenie mają w tym przypadku relacje między grafikiem a klientem itp.

 

Rodzaje grafik

 

  • grafika komputerowa (wektorowa, rastrowa)
  • grafika cyfrowa
  • grafika użytkowa

 

Na czym polega praca grafika?

 

 

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego grafik nazywany jest artystą, który wykonuje prace zarówno z dziedziny grafiki użytkowej, jak i artystycznej. Dobry grafik powinien być przede wszystkim kreatywny. Być może jest to określenie zbyt banalne, ale to właśnie spod rąk grafika musi wyjść projekt, który będzie niepowtarzalny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Z pozoru wydaje się to proste, ale w praktyce jest to żmudna i ciężka praca wymagająca czasu i wielu wyrzeczeń. Graficy często pracują po godzinach, aby ukończyć projekt w terminie. Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność obsługiwania programów graficznych, takich jak Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint czy GIMP. Ostatnim ważnym elementem jest także umiejętność współpracy z klientem – wysłuchanie jego potrzeb i oczekiwań. Praca grafika opiera się przede wszystkim na projektowaniu graficznym stron i sklepów internetowych, logo, a także druków ulotnych, takich jak ulotki, plakaty, wizytówki itp.

 

Wszystkim grafikom, w dniu ich święta, życzymy wielu kreatywnych pomysłów, inspiracji, oraz dobrych relacji z klientami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *