Dziś przypada Światowy Dzień Krwiodawcy (ang. World Blood Donor Day). Jest to święto poświęcone osobom, które oddają krew w celu podawania jej osobom chorym. Dlaczego 14 czerwca? Data związana jest z dniem urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa – Karla
Karl Landsteinera. To on, w 1901 roku, odkrył grupy krwi. Za to osiągnięcie, niespełna 30 lat później otrzymał nagrodę Nobla.

 

Grupy krwi – oznaczenia

 

Ustalenie grupy krwi pomaga w niektórych ważnych przypadkach, przede wszystkim u kobiet w ciąży (aby nie doszło do konfliktu serologicznego), a także w celu ustalenia ojcostwa.
Wyróżnia się następujące grupy krwi:

 

  • grupa A
  • grupa B
  • grupa AB
  • grupa 0

 

Czynnik Rh to substancja, jaka występuje w czerwonych ciałkach krwi. Czynnik Rh może być dodatni lub ujemny. Stąd takie grupy krwi, jak ARh+, 0Rh- czy Brh+.

 

krew

 

Krwiodawstwo a krwiolecznictwo

 

Krwiodawstwo polega na oddawaniu krwi, natomiast krwiolecznictwo, jak sama nazwa wskazuje, to leczenie chorego polegające na przetaczaniu krwi. Krwiolecznictwo zajmuje się także badaniem metod leczenia krwią. Przetaczanie krwi wykonuje się w ściśle określonych przypadkach, np. w czasie operacji, przy dializie, a także przy ciężkich krwotokach.

 

Światowy Dzień Krwiodawcy to doskonała okazja do tego, by promować krwiodawstwo zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Tego dnia w szkołach i innych instytucjach użyteczności publicznej organizuje się konkursy, apele i innego typu wydarzenia, mające na celu uświadamianie społeczeństwa, jak ważne jest oddawanie krwi, która jest potem przekazywana osobom chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *