Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu oraz Międzynarodowy Dzień Przytulania. Te dwa święta przypadają w przyszłym tygodniu. Pierwsze święto obchodzić będziemy już w najbliższą sobotę, tj. 27 stycznia. Z kolei Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada na ostatni dzień stycznia.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

 

Skąd taka data? To właśnie 27 stycznia 1945 roku miało miejsce wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau. Obóz ten należał do jednego z największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Polsce. Do pozostałych zaliczają się: Kulmhof, Sobibor, Stutthof, Treblinka, Bełżec, Majdanek, Warschau oraz Groß-Rosen. To, co działo się w obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945 jest przerażające, zresztą statystyki mówią same za siebie:

 

  • do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób (głównie Żydów, Polaków oraz Romów),

  • liczba zabitych wynosi ponad 1 milion.

 

Tego dnia w Warszawie, przy Pomniku Bohaterów Getta, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Wszyscy zgromadzeni składają hołd osobom pochodzenia żydowskiego, a także tym, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

 

Międzynarodowy Dzień Przytulania

 

Okazuje się, że przytulanie ma szereg zalet. Jakich? O tym dowiecie się już wkrótce, ponieważ 31 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania. Jest to doskonała okazja do tego, aby przytulić kogoś bliskiego – nie tylko swoją sympatię, ale także mamę, tatę, brata, siostrę czy babcię i dziadka. Czasami wystarczy taki drobny gest, aby na twarzy pojawił się uśmiech…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *