Dzień Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada. Tego dnia wszyscy odwiedzają groby swoich bliskich. Jest to doskonały czas na wspominanie o tych, którzy odeszli. W naszym kraju przyjęło się, że Wszystkich Świętych to przede wszystkim dzień zadumy i refleksji. Czy jednak powinniśmy się smucić tego dnia? Zdania na ten temat są podzielone. 

 

Większość księży uświadamia wiernych, że Dzień Wszystkich Świętych to święto, które nie powinno nikogo smucić. Uroczystość ta nawiązuje do faktu, że nasi bliscy, którzy odeszli osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Właśnie dlatego powinniśmy być radośni i cieszyć się z tego.

 

W innych krajach obchodzi się ten dzień na wesoło. Ludzie gromadzą się na cmentarzach, śpiewają, tańczą, przebierają się w kolorowe stroje. Tak dzieje się m.in. na Filipinach czy w Meksyku.

 

Być może nasza mentalność także powinna się zmienić i przybrać bardziej radosną formułę. Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem i bardzo ciężko się z tym pogodzić. Niemniej jednak trzeba wytłumaczyć sobie, że osoba zmarła jest w miejscu, gdzie nie spotka jej już nic złego, nie cierpi, a jej dusza spoczywa w pokoju. Właśnie za to należy się modlić i najlepiej wspominać tylko te radosne chwile. Pamiętajmy, że pamięć o bliskich nigdy nie umiera…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *