Mamy dziś 18 dzień grudnia. To właśnie dzisiaj swoje święto obchodzą emigranci, czyli osoby, które wyjeżdżają ze swojego ojczystego kraju do innego państwa i tam chcą się osiedlić, np. w wyniku wojny… Międzynarodowy Dzień Emigrantów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, więc jest to święto stosunkowo młode.

 

 

Przyczyny emigracji

 

 

Powodów na opuszczenie swojego kraju może być wiele. Z pewnością najpoważniejszą przyczyną jest z pewnością wojna. Wówczas nie ma nawet czasu zastanawiać się nad wyjazdem, bo najważniejsze jest ludzkie życie. Do innych przyczyn zalicza się wyjazd za lepszą pracą, nieciekawa sytuacja polityczna w kraju itp.

 

 

Międzynarodowy Dzień Emigrantów jest doskonałą okazją do tego, aby dowiedzieć się, jak wygląda życie emigranta, na co powinien uważać, jakie prawa mu przysługują itp. Tego dnia w wielu miejscowościach organizuje się spotkania z emigrantami w celu poznania ich życia. Często także organizuje się zbiórki pieniężne dla osób, które były zmuszone uciec z kraju z powodu wojny, zostawiając tam cały swój dobytek.

 

 

Maria Konopnicka

Co to emigracya? 

(1831 — 1833)

Gdy zapadło nad Ojczyzną

Czarnej trumny wieko —

Ten, kto nie mógł żyć w niewoli,

We świat szedł daleko.

Szedł daleko w obce kraje,

Z ojczystego proga,

Apelując o swą krzywdę

Do sędziego Boga.

I ujrzały wtedy ludy —

Tułaczy tysiące,

Na wygnanie dobrowolne

Z gniazd swoich idące.

I ujrzały jak szli w ranach,

W nędzy i bez chleba,

Protestując przeciw gwałtom

Wobec ziemi, nieba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *