pomnik nelsona mandeli

18 lipca (sobota) przypada Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli. Święto zostało ustanowione 6 lat temu 11 listopada przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Upamiętnia ono zaangażowanie do wolności i kultury pokoju, jakie zapoczątkował swoją działalnością Nelson Mandela – prezydent RPA w latach 1994–1999, działacz na rzecz praw człowieka, oraz laureat pokojowej nagrody Nobla, jaką otrzymał w 1993 r.

 

To właśnie dzięki tej osobie zawdzięczamy zniesienie apartheidu, teorii utrwalającej władzę białej rasy, opartą na segregacji i dyskryminacji społeczności czarnych, kolorowych i Azjatów. Ten system polityczny panował mniej więcej do połowy lat 90., potem został zniesiony, właśnie dzięki Nelsonowi Mandeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka najsłynniejszych cytatów Nelsona Mandeli:

 

  • Aby odkryć, jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś.
  • Bo żeby być wolnym, nie wystarczy zrzucić okowy, lecz trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych. Prawdziwy sprawdzian naszego poświęcenia dla wolności dopiero się zaczyna.
  • Choć tak różni, jesteśmy jednością. Jesteśmy ludem tęczy.Jestem rozczarowany, bo wierzyłem, że powodzenie naszej pokojowej transformacji przekona także innych na świecie, że wszelkie konflikty da się rozwiązywać bez użycia siły. Nie ma nic cenniejszego niż pokój i nic gorszego niż wojna.
  • Najbardziej boimy się nie tego, że jesteśmy do niczego.Najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę. To nasza jasna – a nie ciemna – strona nas przeraża. Zadajemy sobie pytanie, czy możemy być śmiali, błyskotliwi, piękni, utalentowani i niezwykli. A czyż właśnie tacy nie jesteśmy?
  • Podróżny jadący przez kraj zatrzyma się w wiosce i nie będzie musiał prosić o jedzenie i wodę. Kiedy się zatrzyma, ludzie dadzą mu jedzenie i zaopiekują się nim.Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *