Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa to święto obchodzone corocznie 8 września, już od ponad 50 lat. Święto zostało ustanowione przez UNESCO i ma jeden podstawowy cel, a mianowicie propagowanie umiejętności czytania i pisania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Tego dnia w wielu szkołach oraz innych instytucjach, przeważnie w bibliotekach, organizuje się konkursy związane nie tylko ze sztuką pięknego pisania, ale także konkursy ortograficzne, czytelnicze itp. Ze względu na rosnący analfabetyzm, czyli brak umiejętności czytania i pisania wśród społeczeństwa, warto zwrócić uwagę na to, co jest przyczyną takiej sytuacji. Problem tkwi przede wszystkim w mediach i całodobowym, powszechnym dostępie do Internetu, głównie do portali społecznościowych, które zabierają społeczeństwu mnóstwo czasu. Dla młodzieży czytanie książek to strata czasu, a kiedy mają cokolwiek napisać, wykorzystują do tego komputer.

 

Trudno więc dziwić się, że analfabetyzm coraz szybciej odradza się nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa jest bardzo dobrym momentem na to, by spróbować tego dnia chwycić za książkę lub znaleźć czas na przepisanie na kartkę fragmentu ulubionej książki lub artykułu w gazecie, skupiając się na pięknym pisaniu. Ćwiczenie kaligrafii w szkole też jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach nauczyciele nie poświęcają zbyt wiele czasu na to, by nauczyć uczniów czytelnego, starannego i wyraźnego pisania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *