Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. Święto obchodzone jest już od ponad 25 lat. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Unii Afrykańskiej. Jest to doskonały moment, aby uświadomić społeczeństwu, że każde dziecko zasługuje na szacunek i pomoc. Dzieciom w Afryce brakuje podstawowych środków higienicznych, brakuje im wody i żywności. Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim jest więc doskonałą okazją do tego, by wspomóc dzieci mieszkające w Afryce. Można to zrobić za pośrednictwem takich organizacji, jak:

 

  • UNICEF Polska
  • Fundacja Dzieci Afryki
  • Fundacja Mają Przyszłość
  • Caritas Polska

 

Masakra w Soweto

 

dziecko

 

Data święta, tj. 16 czerwca, nie jest datą przypadkową. W 1976 roku, w RPA, miały miejsce tragiczne w skutkach wydarzenia. Uczniowie w Soweto zaczęli protestować przeciwko nauczaniu w języku afrikaans, czyli językowi, którym posługują się obecnie Koloredzi i biali Afrykanerzy. Nie spodobało się to ówczesnej władzy, dlatego w konsekwencji postanowiono nasłać policję na demonstrantów. W wyniku zamieszek zginęło ponad 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

 

Unia Afrykańska

 

Unia Afrykańska, w skrócie UA, to organizacja międzynarodowa, która jednoczy wszystkie państwa w Afryce, tj. ponad 50 krajów. Jej zadaniem jest także dbanie o wszystkie państwa pod względem gospodarczym, politycznym, a także wojskowym. Unia została powołana 9 lipca 2002 roku na szczycie w Durbanie. Obecnie przewodniczącym UA jest Paul Kagame.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *