Dziś ostatni dzień stycznia i zarazem dzień, kiedy powinniśmy jak najwięcej się przytulać, ponieważ dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Warto wspomnieć, że święto obchodzone jest także 24 czerwca. Jest to dzień wyjątkowy, kiedy można naprawić swoje relacje z drugą osobą lub po prostu, najzwyczajniej w świecie podreperować swoje więzi z bliskimi osobami.

 

 

Korzyści płynące z przytulania

 

 

1. Przytulanie pobudza wydzielanie oksytocyny, czyli hormonu, który jest bardzo przydatny podczas porodu, ponieważ stymuluje skurcze mięśni. Oksytocyna jest często nazywana hormonem miłości. Podczas przytulania obniża się więc ciśnienie, człowiek się uspokaja, odpręża, relaksuje.

 

 

2. Przytulanie chroni przed infekcjami. Badania dowodzą, że częste przytulanie wzmacnia układ odpornościowy. W jaki sposób? Poprzez poczucie wsparcia, na które może liczyć osoba przytulana. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko infekcji.

 

 

3. Przytulanie buduje zaufanie i pielęgnuje więzi rodzinne i społeczne. Jeśli kogoś przytulamy, powodujemy, że taka osoba czuje się wyjątkowo, czuje się ważna i potrzebna. Przez to pielęgnujemy relacje międzyludzkie i poprawiamy samopoczucie drugiej osobie.

 

 

przytulanie

 

 

Przytulanie zwierząt

 

 

Okazuje się, że zwierzęta, np. psy, wcale nie przepadają za przytulaniem. Dlaczego? Tak jak u człowieka przytulanie powoduje poczucie bezpieczeństwa, tak u zwierząt odbierane jest to odwrotnie. Zwierzęta czują się zdominowane i mogą zareagować bardzo agresywnie. W związku z tym lepiej okazać psu uczucia w inny sposób, np. zabierając go na spacer.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *