Dziś, 15 maja, przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. Jest to święto ustanowione 20 września 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to doskonała okazja do uświadomienia społeczeństwu, jak ważną i potrzebną wartością jest rodzina.

 

Czym jest rodzina?

 

rodzina

 

Amerykański ekspert w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży – Michael Cakrt zdefiniował rodzinę następująco:

 

Rodzina jest pierwotną grupą społeczną i kształtuje człowieka od jego wczesnego dzieciństwa. Rodzice i rodzeństwo odgrywają dominującą rolę w życiu dziecka i determinują jego rozwój. Istotny wpływ ma również dalsza rodzina- dziadkowie, rodzeństwo rodziców oraz ich dzieci.

 

W Międzynarodowy Dzień Rodzin często organizuje się festyny rodzinne oraz inne happeningi, w których udział biorą całe rodziny. Rodzice, dzieci i nawet dziadkowie integrują się przy wspólnych zabawach. Aby spędzić miło czas w rodzinnym gronie można udać się także na wspólną wycieczkę poza miasto, można ten czas także spędzić w domu. Najważniejsze, aby być tego dnia razem i cieszyć się wspólnymi chwilami.

 

Rodzina z socjologicznego punktu widzenia

 

Z socjologicznego punktu widzenia rodzina to grupa społeczna, podstawowa komórka społeczna stanowiąca fundament ludzkiej cywilizacji. To właśnie na rodzinie opiera się całe społeczeństwo. Aby rodzina prawidłowo funkcjonowała, strzeże jej tzw. polityka prorodzinna, która ma na celu dobro rodziny. Sprawuje ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ta instytucja ustala ważne kwestie dotyczące spraw rodzinnych, m.in. ulgi podatkowe, zasiłki dla biednych rodzin, opiekę zdrowotną dla matek itp.

 

Piosenka o rodzinie

 

Na koniec przytaczamy słynne słowa piosenki o rodzinie, którą wykonywał niegdyś Kabaret Starszych Panów. Autorem tekstu jest Jeremi Przybora. Oto fragment piosenki:

 

Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina.
Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest,
Lecz kiedy jej nima
Samotnyś jak pies.

Miał willę z ogródkiem
Miał garaż, i auto,
Że każdy, co nie Miał,
Zaraz by mieć chciał to.
telefon z plastyku, adapter, i frak …
Więc czego, ach czego, ach czego mu brak?

Rodziny, rodziny…
Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest,
Lecz kiedy jej nima
Samotnyś jak pies.

[…]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *