Już za 8 dni, 8 marca (piątek) swoje święto obchodzić będą Romowie, zwani także Cyganami. Jest to grupa ludzi pochodzenia indyjskiego, która posiada nie tylko własną, odrębną kulturę, ale także język. Międzynarodowe Święto Romów upamiętnia I Światowy Kongres Romów pod Londynem, jaki miał miejsce w roku 1971. Dzień 8 kwietnia jest doskonałym momentem, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat narodu romskiego. 

 

Cyganie, jak już było wspomniane, wyróżniają się z tłumu specyficznym wyglądem, językiem oraz ubiorem. Romowie mają śniadą cerę, ciemne oczy oraz czarne włosy. Kobiety noszą kolorowe, długie spódnice, chusty oraz mnóstwo błyskotek. Z kolei ubiór męski charakteryzuje się długimi koszulami i spodniami. Istotnym elementem męskiego ubioru są eleganckie, często błyszczące buty z długimi czubkami.

 

U Romów najważniejsi są mężczyźni, młode, jeszcze niezamężne kobiety nie mają prawa głosu, ich zdanie się nie liczy. Inaczej jest z kobietami starszymi, które ze względu na swój wiek są szanowane. Przywódcą Cyganów jest król – osoba, która ma wielkie poważanie wśród narodowości cygańskiej. To król ma prawo głosu w najważniejszych sprawach i on o wszystkim decyduje.

 

W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji o Romach. Porzućmy więc powszechnie przyjęte stereotypy i postarajmy się bliżej poznać zwyczaje, obrzędy i kulturę romską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *