W przyszłym tygodniu czekają nas dwa bardzo miłe dni, a w zasadzie trzy, choć jedno z nich nie należy do świąt. Mowa o Pierwszym Dniu Lata, Dniu Ojca oraz zakończeniu roku szkolnego. Na ten ostatni dzień czekają z niecierpliwością zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Pierwszy Dzień Lata i jednocześnie najdłuższy dzień w roku przypada 21 czerwca, czyli w najbliższy czwartek. Kolejnego dnia zaczynają się wakacje. Uczniowie na dwa miesiące opuszczają szkolne mury i cieszą się odpoczynkiem od nauki. Z kolei w sobotę świętować będą ojcowie. To właśnie 23 czerwca przypada Dzień Ojca. 

 

Pierwszy Dzień Lata

 

Lato to najpiękniejsza pora roku. Wszystko wkoło rośnie, dojrzewa, jest kolorowo i w dodatku ciepło. Czego chcieć więcej, prawda? Takim klimatem cieszyć się będziemy do końca kalendarzowego lata, czyli w nocy z dnia 22 na 23 września. Miejmy nadzieję, że przez te trzy miesiące pogoda dopisze i każdy będzie mógł spędzić mile czas wyjeżdżając w góry, nad polskie morze lub za granicę. Dawnym ludowym zwyczajem jest tzw. noc świętojańska, zwana także Nocą Kupały. Jest to słowiańskie święto, które przypada w nocy z 21 na 22 czerwca, kiedy ma miejsce najkrótsza noc w roku. Wówczas organizuje się wieczory, podczas których, głównie młode dziewczęta i chłopcy, biorą udział w rozmaitych zabawach i wróżbach, np. puszczają wianki na jeziorze. Zgodnie z tradycją, wianek dziewczyny, który zostanie wyłowiony jako pierwszy, ta pierwsza wyjdzie za mąż. 

 

Dzień Ojca

 

W sobotę, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Jest to doskonała okazja do tego, by podziękować swoim ojcom za troskę, poświęcenie i mnóstwo pracy, jaką musieli włożyć w nasze wychowanie. Tego dnia wszyscy tatusiowie otrzymują od swoich pociech drobne upominki, najczęściej w postaci słodyczy, kwiatów, a Ci starsi wręczają ojcom alkohol lub inny prezent o nieco wyższej wartości. Tak czy inaczej liczy się pamięć, więc wystarczy złożenie życzeń.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *