To właśnie dziś wypada najkrótszy dzień roku, a tym samym początek astronomicznej zimy. Tak, to właśnie od 21 grudnia dzień zaczyna być coraz dłuższy. Potrwa to jakieś 3 miesiące, czyli do pierwszego dnia wiosny. Wówczas zegary będziemy przestawiać czas o godzinę do przodu (z 2 na 3).

 

 

Zima nie taka zła!

 

 

Zima jest porą roku, za którą większość nie przepada. Dlaczego? Z pewnością ze względu na chłód i zimno, jakie jej towarzyszą. Niemniej jednak warto wiedzieć, że przymrozki pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka, ponieważ oczyszczają powietrze, w którym jest mnóstwo zarazków. Poza tym, śnieg poprawia samopoczucie. Stanowi przeciwieństwo do deszczowych, wietrznych listopadowych dni.

 

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że zimę warto polubić jest fakt, że w tym czasie wypada wiele przyjemnych świąt, a mianowicie: Święta Bożego Narodzenia, sylwester, Dzień Babci, Dzień Dziadka, walentynki czy też ostatki. Poza tym zimą przypadają ferie zimowe, co na pewno doceniają uczniowie i nauczyciele.

 

 

 

Zima daje dużo frajdy dzieciom, które mogą oddać się zimowemu szaleństwu na dworze – mogą lepić bałwana, jeździć na łyżwach, sankach czy nartach. Zima ma więc wiele zalet i może warto spróbować ją polubić? Dla niezdecydowanych publikujemy wiersz, który pomoże im podjąć tę decyzję.

 

 

Maria Selke

LUBIĘ ZIMĄ…

Lubię zimę białą, radosną,

bo nakłada śnieżne czapy

świerkom i sosnom.

Lubię zimę sypiącą płatkami,

gdy mknie w saniach

z dźwięczącymi dzwonkami.

Lubię zimę dbającą o dzieci

by na nartach mogły śniegu

tuman wzniecić.

Lubię zimę z lodowymi soplami

co maluje firanki para mroza farbami.

Lubię zimę kręcącą piruet z zamieci

gdy w pokoju ciepło od grzejników leci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *