Wielkanoc to święto ruchome, uzależnione od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku święta wielkanocne przypadają w połowie kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia przypada śmigus-dyngus, czyli zwyczaj oblewania się wodą.

 

W lany poniedziałek, bo taka jest powszechna nazwa święta, należy uważać na osoby, które biegają z wiadrami wody, aby oblać przechodniów. W większych miastach zwyczaj ten pomału zanika, jednak z małych miejscowościach, zwłaszcza na wsiach, lany poniedziałek jest hucznie obchodzony zarówno przez dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

 

Śmigus-dyngus nie polega jedynie na oblewaniu się wodą. To także zwyczaj symbolicznego uderzania nóg witkami wierzbowymi lub gałązkami palemek.

 

Ze względu na dość specyficzny rodzaj zwyczaju, należy uważać na reakcje innych osób. Osoby starsze, które idą do kościoła odświętnie ubrani, nie będą zadowoleni, kiedy zostaną oblani kubłem zimnej wody. Wiele zależy także od pogody. Jeśli jest przyjemnie ciepło, to oblanie wodą może być całkiem przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *