Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu, czym jest autyzm i jak się objawia. Osoby dotknięte autyzmem mogą w ten dzień liczyć za szczególną pomoc ze strony medycznej. Wiele ośrodków terapeutycznych i opiekuńczych oferuje bezpłatną pomoc dla osób zmagających się z tą chorobą.

 

Autyzm – co to za choroba i czym się objawia?

 

Autyzm to choroba wywołana poprzez zaburzenia neurorozwojowe, skutkujące nieprawidłowym rozwojem mózgu we wczesnym okresie życia. Zwykle pierwsze symptomy choroby są zauważalne do 3 roku życia. Z autyzmem można żyć, jednak choroba ta znacznie utrudnia i komplikuje jakość życia.

 

Objawy:

 

  • brak kontaktu z otoczeniem,
  • unikanie kontaktu wzrokowego,
  • powtarzanie tych samych zachowań, ruchów ciała,
  • brak rozwoju mowy,
  • wpadanie w skrajne emocje – rozdrażnienie, niepokój lub zafascynowanie jakimś zachowaniem itp.

 

Wyżej wymienione objawy autyzmu mogą towarzyszyć innym zaburzeniom (psychicznym, umysłowym itp.).

Jak porozumiewać się z osobą autystyczną? Przede wszystkim należy używać prostego, zrozumiałego języka, krótkich i konkretnych komunikatów. Jeśli osoba cierpiąca na autyzm mało mówi, lepiej komunikować się z nią za pomocą obrazków, zdjęć itp.

 

Światowy Dzień Autyzmu jest doskonałą okazją do tego, aby uświadomić społeczeństwu, że życie z autyzmem jest możliwe i, jak się okazuje, są szanse na jego wyleczenie poprzez skorzystanie ze specjalnych kuracji opierających się m.in. na specjalnej diecie, spożywaniu suplementów oraz poddaniu się odpowiedniej terapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *