Światowy Dzień Zwierząt przypada na 4 października. Data ta wiąże się z postacią znanego, włoskiego zakonnika – św. Franciszka z Asyżu, który zmarł na początku października, a dokładnie 3 października 1226 r. Św. Franciszek z Asyżu uchodzi za patrona zwierząt, ponieważ bardzo o nie dbał i troszczył się o nie. Zakonnik traktował zwierzęta jak przyjaciół, często nazywał je swoimi braćmi i siostrami. 

 

Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy od 1931 r. Tego roku, podczas konwencji ekologicznej we Florencji, ustanowiono 3 października, jako dzień poświęcony wszystkim zwierzętom na świecie. Święto ma na celu propagowanie praw zwierząt oraz ich ochronę przed nieludzkim, podłym traktowaniem przez społeczeństwo.

 

Obchody Światowego Dnia Zwierząt motywują różnego typu organizacje do organizowania wydarzeń nawołujących do dbania i przestrzegania praw zwierząt. W „Kwiatkach św. Franciszka” (krótkie opowiadania o życiu zakonnika) można znaleźć treść bezpośrednio nawiązującą do stosunku zakonnika do istot żywych, zwłaszcza  do ryb, które uważał za najważniejsze:

 

„Błogosławiony Bóg wieczny, gdyż bardziej Go czczą ryby wodne niż ludzie heretycy. I pilniej słuchają słowa Jego nierozumne zwierzęta niż ludzie niewierni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *