Dziś przypada Światowy Dzień Kosmosu. Inicjatorami święta byli amerykańscy astronauci, którzy przyczynili się do specjalistycznych badań wszechświata. Ich osiągnięcia nakłoniły innych badaczy do kontynuowania ich pracy. Głównym celem święta jest zainteresowanie społeczeństwa do zgłębiania wiedzy na temat wszechświata.

 

Mówiąc o kosmosie, nie można pominąć dwóch sławnych nazwisk, które przyczyniły się do historycznych wydarzeń związanych właśnie ze wszechświatem. Mowa oczywiście o Neill Armstrongu oraz o Jurij Gagarinie. Pierwszy z nich jako pierwszy człowiek stanął na księżycu i wypowiedział słynne zdanie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Drugi z kolei był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Miało to miejsce 12 kwietnia 1961.

 

droga mleczna

 

Podstawowe informacje o wszechświecie

 

Wiedza na temat kosmosu zdobywana jest głównie w szkole, choć nauczyciele nie poświęcają na ten temat zbyt wiele czasu. W związku z tym poniżej prezentujemy kilka podstawowych wiadomości na temat przestrzeni kosmicznej.

 

1. Choć badania na temat rozmiarów wszechświata trwają, do tej pory nie udało się ustalić jego wielkości. W związku z tym można przypuszczać, że jest on nieskończony.

2. Za najsłynniejszego astronoma, badacza przestrzeni kosmicznej uznaje się Mikołaja Kopernika oraz Isaaca Newtona.

3. Wielki Wybuch to nazwa modelu ewolucji wszechświata. Badacze są zgodni co do tego, że eksplozja ta miała miejsce ok. 13,7 miliarda lat temu.

4. Kolejne planety Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Co z Plutonem? Ciekawostka: W 2006 roku, a dokładnie 24 sierpnia, Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety. Od tego czasu Układ Słoneczny tworzy 8, a nie jak dotąd 9, planet.

5. Czym jest gwiazda? Gwiazda w przestrzeni kosmicznej wcale nie przypomina pięcioramiennego obiektu astronomicznego, to tylko kula gazowa, która świeci i wydziela ciepło.

6. Prędkość światła w próżni wynosi c=299792458m/s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *