Dziś przypada Światowy Dzień Leśnika. Ze względu na fakt, że jest to święto ruchome, nie ma jednej ustalonej daty w kalendarzu. Mało tego, Dzień Leśnika jest tak popularny, że istnieje kilka data w kalendarzu związanych z tym świętem. Okazuje się, że Dzień Leśnika obchodzi się także 5 kwietnia, 5 maja, a także 4 października.

 

las

 

Dzień Leśnika i Drzewiarza?

 

Ciekawostką jest, że Dzień Leśnika często łączony jest z obchodami związanymi z pracą drzewiarzy. Czym się różni drzewiarz od leśnika? Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego, drzewiarz to osoba specjalizująca się w dziedzinie technologii drewna. Z kolei leśnik fachowiec w zakresie szeroko pojętej gospodarki leśnej. Nie da się więc ukryć, że dwa wspomniane profesje są ze sobą ściśle powiązane. W związku z tym można spotkać się z nazwą święta w kalendarzu Światowy Dzień Leśnika i Drzewiarza.

 

Leśnictwo w Polsce w liczbach

 

  • powierzchnia gruntów leśnych: 9 177,2 tys. ha (publiczne 82%, prywatne 18%)

  • parki narodowe 14,6 tys. ha

  • rezerwaty 168,3 tys. ha

 

Święto Lasu? O co chodzi?

 

Święto Lasu w naszym kraju jest świętem szczególnym, jego tradycja sięga lat 30. XX w. Organizowane jest zawsze w ostatnią sobotę kwietnia. Święto Lasu zostało ogłoszone w 1933 roku przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Podczas obchodów sadzi się różne gatunki drzew, a udział w tym przedsięwzięciu biorą przedstawiciele najwyższej władzy państwowej, ponieważ patronat honorowy nad obchodami Święta Lasu przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W każdym nadleśnictwie obchody święta przyjmują inną formę. Niektóre nadleśnictwa sadzą drzewka, inne organizują konkursy, a jeszcze inne przygotowują edukacyjne festyny przyrodnicze. Choć Święto Lasu zostało ogłoszone 85 lat temu, dopiero od kilku lat obchodzi się je w sposób uroczysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *