Od piętnastu lat, w co drugą sobotę września, obchodzi się Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W tym roku święto przypada na 12 września. Dzień ten został ustanowiony ustanowiony przez Międzynarodowy Ruchu Czerwonego Krzyża w 2000 r. Święto zostało uchwalone, aby uświadomić społeczeństwu, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad związanych z ratowaniem ludzkiego życia.

 

Tego dnia wiele instytucji w każdym kraju organizuje różnorodne szkolenia i kursy w ramach udzielania pierwszej pomocy. Ratując ludzkie życie liczy się każda sekunda, dlatego dobra znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy pozwoli na szybką i skuteczna pomoc.

 

Poniżej przedstawiamy postępowanie udzielania pierwszej pomocy, z którym powinna zapoznać się każda osoba, nawet dzieci, które także często są świadkami wypadków.

 

1. Przed udzieleniem pomocy sprawdź, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla poszkodowanego, ratowników oraz innych świadków zdarzenia.
2. W przypadku zdarzenia na drodze przed podejściem do poszkodowanego włóż kamizelkę odblaskową, rękawiczki jednorazowe oraz postaw trójkąt ostrzegawczy w odległości przewidzianej przez kodeks ruchu drogowego.
3. Następnie podejdź do poszkodowanego.
4. Nie wchodź tam, gdzie istnieje ryzyko zawalenia, pożaru lub podejrzenie skażenia chemicznego.
5. W przypadku urazów spowodowanych przez porażenie prądem wyłącz źródła zasilania.
6. W wyżej wymienionych przypadkach powiadom służby przygotowane do działania w takich warunkach.
7. Jeżeli jesteś uczulony na lateks, używaj rękawiczek jednorazowych z innego materiału (np. nitryl).

 

(źródło: www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *