Światowy Dzień Serca odbywa się w ostatnią niedzielę września i zawsze towarzyszy mu inne hasło. W tym roku święto przypada na 25 września, a hasło brzmi „Polacy mają serce”. Święto zrodziło się z inicjatywy Światowej Federacji Serca i ma jeden podstawowy cel – uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie, poprzez odpowiednie odżywianie i uprawianie sportu.

Tego dnia organizuje się festyny, pikniki oraz inne imprezy plenerowe, podczas których podkreśla się, jak ważne jest dbanie zarówno o swoje serce, jak i o serce najbliższych. Podczas Światowego Dnia Serca dla osób starszych przygotowuje się bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne, podczas których można sprawdzić stan swojego zdrowia. W szkołach organizuje się apele i konkursy. W innych placówkach przygotowuje się specjalne akcje promujące zdrowy tryb życia i jego wpływ na serce.

 

Światowy Dzień Serca ma na celu nakłanianie osób zmagających się z problemami serca do aktywności fizycznej. Nie ma nic lepszego dla serca, jak jego częste dotlenianie i dbanie o to, by nie dopuścić do zbytniej nadwagi. Osoby otyłe bardzo szybko się męczą i są narażone na wystąpienie u nich miażdżycy, co może doprowadzić do zawału serca.

 

Liczba zawałów w Polsce jest nadal bardzo wysoka i wcale nie dotyczy tylko osób starszych. Bardzo często zawał przechodzą młodzi ludzie, już w wieku 30 lat. Co jest przyczyną zaistnienia takiej sytuacji? Ma na to wpływ wiele czynników, ale najgorszy z nich to stres, który w dzisiejszych czasach towarzyszy chyba każdemu…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *