Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez środków masowego przekazu, do których zalicza się prasę, radio, telewizję i Internet. Społeczeństwo jest „atakowane” informacjami z każdej strony i tak naprawdę w tym przypadku nic się nie zmieni. Każdy ma dostęp do telewizji, każdy posiada telefon z dostępem do Internetu. Wiele osób słucha rano radia jadąc do pracy. Społeczeństwo nie jest w stanie całkowicie odciąć się od mass mediów. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, że mass media znacząco ułatwiają życie, ale niosą za sobą także spore zagrożenie.

 

Wpływ „czwartej władzy” na życie ludzi

 

 

Środki masowego przekazu często nazywane są „czwartą władzą”. Skąd taka nazwa? Wiąże się to z przekazywanymi przez media informacjami, które trafiają do mas. Prasa, radio, telewizja powinny być niezależne, czyli wolne od jakichkolwiek uwarunkowań politycznych, powinny przekazywać wiadomości w sposób rzetelny, bez użycia propagandy, a każdy doskonale wie, że niektóre stacje telewizyjne czy gazety są pod ścisłą kontrolą niektórych partii politycznych. Podobnie jest z Internetem, ale w tym przypadku zagrożeń jest dużo więcej i dotyczą one zarówno dorosłych, jak i dzieci. Mowa tutaj o takich problemach, jak ściąganie nielegalnych gier, muzyki, filmów, a także nieumiejętne korzystanie z portali społecznościowych (kontakt z pedofilami, klikanie w zawirusowane linki itp.).

 

 

telewizja

 

Środki masowego przekazu z pewnością ułatwiają życie, ale trzeba z tych dobrodziejstw umiejętnie korzystać i, co ważniejsze, mieć świadomość tego, jakie zagrożenie czyha w każdym z nich.

 

 

W szkołach oraz w innych instytucjach publicznych często organizuje się konkursy, inscenizacje teatralne oraz różnego rodzaju happeningi, które mają za zadanie promować środki masowego przekazu oraz uświadamiać o zagrożeniach w sieci, na jakie można trafić, kiedy nie przestrzega się pewnych zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *